Aktualności:

Autor Wątek: Kichanie  (Przeczytany 156 razy)

Piotr Kmieć

• Administrator
  • Hero Member
Kichanie
« dnia: Listopad 02, 2018, 01:37:16 pm »
Piotr Kmieć
Kichanie wiąże się z konfliktem "coś mi tu śmierdzi" i jest to podobny konflikt jak przy zapaleniu zatok. Odbywa się to jednak tutaj w trybie ekspresowym. Konflikt "coś mi tu śmierdzi" oznacza podejrzenia, przeczucie, które nie jest potwierdzone, zaczynamy "węszyć" dociekać prawdy - powstają ubytki w nabłonku płaskim nosa, zatok. Kiedy okaże się, że mieliśmy rację bądź też nie, organizm przechodzi do fazy naprawczej i regeneracji nabłonka - pojawia się stan zapalny, obrzęk, czasami leje się z nosa i kichamy.
No właśnie dlatego czasami kichamy spontanicznie na wykładach, warsztatach - wiedziałem, że to prawda! Tak podejrzewałem! Tak czułem!
Po otrzymaniu danej informacji mózg od razu wysyła polecenie regeneracji, następuje to natychmiast i APSIK!

Z naukowego punktu widzenia - dzisiaj dostałem od znajomej ciekawy artykuł, link poniżej. Tam mamy ciekawą informację dlaczego kichamy patrząc na słońce:

"...nerw trójdzielny unerwia zarówno mięśnie żucia (ruchowo), jak i śluzówkę nosa czy gruczoł łzowy (czuciowo). I dlatego właśnie z tym nerwem związane jest pierwsze prawdopodobne wyjaśnienie istnienia omawianego odruchu.

Badacze uważają, że u osób z ACHOO intensywne światło docierające do oka może pobudzać czuciowo nerw trójdzielny, który przecież „podpięty” jest również do śluzówki nosa. To by wyjaśniało, dlaczego organizm daje się tak łatwo wykiwać i uznaje, że bodziec z podrażnionego światłem oka jest w jakiś sposób związany z podrażnieniem śluzówki nosa, które w normalnych warunkach wywołuje kichanie."

PS. patrzenie na słońce, to też patrzenie na "światło", które jest symbolem prawdy. Także odnosi się to również do kichania w reakcji na "wiedziałem, że to prawda!"

https://www.crazynauka.pl/dlaczego-tak-wielu-z-nas-kicha-po-spojrzeniu-na-slonce/