Aktualności:

Autor Wątek: Czkawka  (Przeczytany 231 razy)

Piotr Kmieć

• Administrator
  • Hero Member
Czkawka
« dnia: Październik 16, 2018, 11:01:15 pm »
Jakie są przyczyny czkawki w Totalnej Biologii?

Dostałem dzisiaj pytanie o czkawkę i wstyd się przyznać, ale odpowiedzi nie znałem. Na jednych z warsztatów słyszałem o czkawce, ale uleciało z mojej pamięci. Także szperamy w internecie i szukamy. Trafiam na stronę, a tam odpowiedź praktycznie na talerzu:

Co to jest czkawka?

Czkawka jest odruchem, kontrolowanym przez specjalny ośrodek w mózgu. Polega na nagłym i mimowolnym skurczu przepony i mięśni międzyżebrowych, czyli mięśni, które odpowiadają za wciągnięcie powietrza do płuc – wdech. Jednak w przeciwieństwie do typowego oddychania, równocześnie występuje nagłe zamknięcie części krtani – głośni. W wyniku tego powietrze nie jest wciągane do płuc w sposób ciągły, jak podczas wdechu, lecz w sposób niepełny i przerywany. Efektem jest charakterystyczny odgłos, przykry dla osoby, która doświadcza napadu czkawki.Znaczenie czkawki

Każdy objaw ma sens biologiczny – do czegoś służy. Znaczenie biologiczne czkawki nie jest do końca zrozumiałe. -Przyjmuje się, że jest to prymitywny, stary ewolucyjnie odruch, zabezpieczający przed zachłyśnięciem (czyli dostaniem się do dróg oddechowych) pokarmu, znajdującego się już w przełyku-. Każdy z nas, kto doświadczył czkawki, wie dobrze, że -pojawia się ona zwykle przy próbie przełknięcia sporego kęsu pokarmu lub dużych ilości zimnej wody-; często połykamy przy tym powietrze. Pierwszy epizod czkawki bywa więc poprzedzony uczuciem trudności w przejściu pokarmu z przełyku do żołądka.

-Czkawka jest częsta u niemowląt, u których żołądek jest niedostatecznie wykształcony, za mały i zbyt szybko się wypełnia, zwłaszcza gdy dziecko łapczywie przyjmuje pokarm-. Ponadto wyższe, hamujące czkawkę piętra ośrodkowego układu nerwowego nie są dostatecznie wykształcone i dlatego stary ewolucyjnie odruch zdarza się częściej. Częstość i nasilenie czkawki zmniejsza się wraz z dojrzewaniem niemowlęcia i jego narządów.

Źródło: https://gastrologia.mp.pl/objawy/175304,czkawka

Czkawka pod kątem Totalnej Biologii

No i koło tego nie umiem przejść obojętnie. Znając mechanizmy biologiczne aż nasuwają się pewne wnioski. Głównym powodem czkawki będzie zatem:

STRACH przed uduszeniem / śmiercią związany z połykaniem złapanego już kęsa.

Komentarz do pogrubionych fragmentów i możliwe konflikty w wypadku czkawki:
  • Prymitywny odruch chroniący przed udławieniem - złapany kęs jest zbyt duży, nie jestem w stanie go przełknąć. Połknięcie kęsa zagraża mojemu życiu.
  • Wspomnienie udławienia i uduszenia, udławienia lekami, tabletkami, czymś za dużym do połknięcia
  • Historia braku, głodu, łapczywości
  • Wspomnienie utopienia, udławienia wodą
  • Już miałem to powiedzieć, ale się powstrzymałem - ze względu na możliwe konsekwencje / strach
  • Połknięcie kęsa grozi mi śmiercią