Aktualności:

Autor Wątek: Egzema / Atopowe zapalenie skóry  (Przeczytany 7278 razy)

Piotr Kmieć

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 731
  • Zobacz profil
Egzema / Atopowe zapalenie skóry
« dnia: Wrzesień 26, 2018, 01:12:31 pm »
Obie te choroby to faza naprawcza konfliktu rozłąki.
Egzema na policzkach u dziecka - nawiązuje do karmienia piersią i rozłąki związanej z karmieniem piersią, zerwana więź z matką. Dziecko podczas karmienia dotyka twarzą do piersi mamy.

Piotr Kmieć

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 731
  • Zobacz profil
Odp: Egzema / Atopowe zapalenie skóry
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 17, 2018, 08:19:11 pm »
Monika S

sbs naskórka
Konflikt: rozłąka, z rodziną, najbliższą osobą, z jakimś miejscem/wydarzeniem. Rozłąka zawsze odczuta jest lokalnie, czyli w miejscu, w którym rozłączyliśmy się z kimś/czymś. Rozłąka może być chciana lub nie chciana.
Faza aktywna: na naskórku powstają owrzodzenia, które rozpoznać możemy po tym, że miejsce dotknięte konfliktem jest szorstkie, suche, łuszczy się, naskórek może pękać (tzw. neurodermitis, atopowe zapalenie skóry); utrata czucia w miejscu dotkniętym konfliktem. Wrażliwość według „schematu naskórka”.
Poza tym zaburzenia pamięci krótkoterminowej. Zaburzenia pamięci trwają aż do fazy zdrowienia (wskutek przejściowego „odłączenia” komórek mózgu).
Faza zdrowienia: naskórek robi się czerwony, obrzęknięty, gojące się miejsce może swędzieć, piec (tzw. egzema); powraca czucie, miejsce dotknięte konfliktem robi się gorące. Mocny obrzęk przy obecności Syndromu. Diagnozy medycyny szkolnej w tej fazie to: zapalenie skóry, neurodermitis, egzema, rak płaskonabłonkowy, różyczka, alergia, odra itp.
Skóra wydaje się być chora. Z powodu braku wiedzy biologicznej dermatolodzy traktowali skórę jako „chorą” dopiero po rozwiązaniu konfliktu. W rzeczywistości dużo wcześniej miało miejsce tworzenie się owrzodzenia. Ponieważ jednak często faza aktywności bardzo długo trwała, to również faza zdrowienia ma długi przebieg. Do tego, w fazie zdrowienia mogą wystąpić (niezauważalne) nawroty konfliktowe, które powodują dodatkowe wydłużenie zdrowienia.
Biologiczny sens: leży w fazie aktywnej i utracie wrażliwości naskórka. W momencie rozłąki skóra staje się mniej wrażliwa, a tym samym osobnikowi łatwiej jest zapomnieć matkę, dziecko, partnera itp. (stąd w fazie aktywnej problemy z pamięcią krótkotrwałą).Natura zawsze działa na naszą korzyść. Jeśli ktoś odchodzi to pomaga mu tak, żeby zapomniał (pamięc) oraz żeby nie czuł (brak czucia poprzez odchodzący naskórek)