Aktualności:

Autor Wątek: Długi i problemy finansowe  (Przeczytany 8817 razy)

Piotr Kmieć

• Administrator
  • Hero Member
Długi i problemy finansowe
« dnia: Wrzesień 28, 2016, 05:21:01 pm »
Piotr Kmieć - u Mirka Czarko przeczytałem ciekawą wypowiedź na temat pieniędzy i długów. To mnie zainspirowało do tego wpisu.

Długi:

-Posiadanie długów to potrzeba przynależności. Jeśli mam u kogoś dług, to jestem od niego  zależny, muszę go "spłacać". Warto zadać sobie pytanie do kogo przynależę lub do kogo chcę przynależeć. Dlaczego nie mogę być samodzielny i stać na własnych nogach? Co daje mi przynależność do kogoś?
-"Do kogo przynależysz posiadając dług? U kogo masz dług?"
-Może być to też poczucie, że nie uwolniłem się do końca od rodziców. Dziecko "należy" do rodziców aż nie uniezależni się finansowo i mieszkaniowo.

Kredyty:
-Podobna sytuacja, jak z długami. Komu jestem winien i ile? Czy spłacam małe kwoty, czy duże? Ile czasu będę spłacał kredyt? Na co wziąłem kredyt i na co mam zwyczaj brać kredyty? Czy biorę je na życie, czy raczej na przyjemności?
-Kredyt to pożyczka, dług, a więc brak czegoś.
-Czego mi w życiu brakuje? Na co muszę zaciągać kredyty?
-Czy faktycznie lepiej wziąć u kogoś kredyt i długo go spłacać "po trochę", wydając nieswoje pieniądze, czy lepiej uzbierać i poczuć, że się na to samemu zarobiło, zasłużyło? Dlaczego czuję, że w życiu niczego się nie dorobiłem?
-Kredyt podtrzymuje uczucie, że mnie nie stać, że nie zasługuję, nie umiem, nie jestem wystarczająco dobry
-Kto w rodzinie stracił wszystko? Kto był kompletnie spłukany. Może być to nieświadoma identyfikacja z danym członkiem rodziny.

Tracenie pieniędzy, kiedy pieniądze się mnie nie trzymają:
W sytuacji, kiedy dana osoba niby ma pieniądze, ale przelewają jej się przez palce, zarabiam dobrze, ale na koncie pustki, wówczas przyglądamy się rodzinie.
-Czy Twoja rodzina dobrze zarabia?
-Kto w rodzinie nie ma pieniędzy?
-Czy były sytuacje związane z przesiedleniem lub rozłamem w rodzinie? Chodzi o sytuację, kiedy jedna część rodziny wyjechała np. do Ameryki za pieniędzmi, a druga została w kraju i mówiąc kolokwialnie "klepią biedę". Nieświadoma chęć "bycia wiernym" rodzinie, żeby do niej przynależeć, może powodować, że pieniądze się nas nie trzymają. Chcąc być lojalnym wobec rodziny, wydajemy pieniądze, żeby czuć się częścią grupy.
-program rozłąki z rodziną. Albo rodzina, albo pieniądze - co wybierasz?