Aktualności:

Autor Wątek: Bruksizm/Zgrzytanie zębami/Zaciskanie zębów, szczęk  (Przeczytany 7767 razy)

Piotr Kmieć

• Administrator
  • Hero Member
Bruksizm/Zgrzytanie zębami/Zaciskanie zębów, szczęk
« dnia: Maj 12, 2015, 12:31:53 pm »
Beata S
Konflikt typu: "Nie wolno mi otworzyć ust". Tłumiona złość i nie wypowiedziane słowa. Pragnienie, aby ktoś nas wysłuchał, usłyszał. Zmowa milczenia.

Romuald Kosznik
Co to jest? Bruksizm to podświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami. Podczas dolegliwości związanych z tą chorobą dochodzi do wzmożonego napięcia mięśni żwaczy odpowiedzialnych za prawidłowe ruchy żuchwy. Wg TB to konflikt :"Nie wolno mi otworzyć ust". Zmowa milczenia - klan. Ciche pragnienie, aby ktoś nas: usłyszał, wysłuchał, pokochał. Także może być tłumiony gniew. Należy także "przebadać" wszelkie wspomnienia związane z wiedzą tajemną, okultyzmem, przewidywanie przyszłości, klątwy, czarna magia itp, itd.

Piotr Kmieć
chodzi o szukanie historii w klanie, które spowodowały, że trzeba było milczeć. wiedza tajemna, okultyzm, wróżbiarstwo itd często związane są z mówieniem rzeczy, których lepiej nie mówić drugiej osobie. to może wywołać konflikt i zostać w klanie na pokolenia np. babka była wróżką, stawiała karty ciotce i zobaczyła w nich coś tragicznego, czego za nic w świecie nie mogła powiedzieć i pojawia się konflikt. druga sytuacja może być podobna, babka coś zobaczyła w kartach, powiedziała i ciotka w panice popełniła samobójstwo żeby uniknąć przeszłości. babka obwinia się za śmierć ciotki "mogłam nic nie mówić".

Piotr Kmieć

• Administrator
  • Hero Member
Odp: Bruksizm/Zgrzytanie zębami/Zaciskanie zębów, szczęk
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 22, 2015, 05:17:42 pm »
Ania B
"Zęby mają na celu wstępną obróbkę pokarmu. Ułatwiają i umożliwiają późniejsze procesy trawienia produktów. Służą do odgryzania kawałków pokarmu, rozdrabniania go, miażdżenia, i rozcierania, by mógł być dalej przygotowywany do trawienia". Warto sie przyjrzeć jakiego problemu nie mozesz symbolicznie przemielić, zmiażdżyć, rozdrobnić, odgryźć, przeżuć itd. Robi to Twoja szczęka nieświadomie, poprzez żucie gum czy pracę nocną i pewnie będzie dalej robiła dopóki problem nie rozwiąże się sam lub nie zajmiesz się nim z zaangażowaniem.